Haftanın En İyisi Belli Oldu

Tebrikler Metehan Öztürk. Bu haftanın en iyi incelemesi ödülü Metehan’a gidiyor.

Siz de haftaya kazanan olmak istiyorsanız, Metehan’ın incelemesine göz atabilirsiniz!

İşte yaptığı güzel inceleme:

Oyun Adı: IRON MAN 3

IronMan3_screen_04_1136x640_TR

 

 

 

 

Oyun Özellikleri

 

Anlaşıldığı kadarıyla oyundaki amacımız ilerlemek. Oyunun filmle nadir bağlantıları var. Bazı görevler dışında, filmdeki hikayeden pek eser göremiyoruz. Lakin zırh tasarımları, filmdeki zırhların tıpa tıp aynısı. Giydiğimiz zırhlara laf atamayız. Yalnız… Zırhları açabilmek için oyunda bayağı bir yol kat etmiş olmalıyız. Oyundaki karakterimizi geliştirmek cidden zor. Giydiğimiz zırhları bir kenara bırakalım, oyunun oynanışı pek tutulur değil gibi. Telefonun sensörlerini kullanmadan oynamak zaten “neredeyse” imkansız. Bu durum sensörü olmayan yada kullanışlı olmayan telefonlarda büyük sıkıntı yaratabiliyor. Oynanış kısmında ise; yolda ilerlerken karşımıza çıkan “Stark Kredileri”ni toplarken, sanki içinize toplayamamış hissi düşüyor. o paracıkları alırken seslerini de duymasak tam otururdu. “Toplamış hissi vermiyor”. Oyun motorunda atlanmış bir durum bu. En azından ufak bir titreşme olabilirdi… Aynı zamanda bir yere çarpmak, canınız %100 tam doluyken bile affedilmez bir hata olabiliyor. Zırh çok hızlı oyuna dönüyor. hızımızı alamayıp zırhı başka yerlere de sürtebiliyoruz. Ama şunu söylemeliyim, dikensiz gül olmaz. Oyun yağ gibi akıyor, Kasma sıkıntısı yok. Ayrıca oyunun grafiklerine laf atılamaz. Bazı bilgisayar oyunlarından bile daha iyi grafikleri var oyunun. Tabii karşımıza çıkan düşmanlar arada çok kolay geliyor. Bir kaç zamazingo karşımıza rakip olarak çıkabiliyor. Bir dokunuşta havaya uçuşlarını seyredebiliyoruz. Bu hırdavatlar fazla kolay geliyor ve sıkılabiliyoruz, ancak patronlar ciddi rakip olabiliyor. Karşımıza büyük bir boss geçtiğinde sıkılmak mümkün değil. Fakat bazen karşımıza büyük rakipler çıkana kadar sıkılabiliyoruz.

 

Oyun Tasarımı

 

Oyunun tasarımı hafif pürüzlü olsa da kötü de değil. Eğer bir hikayeye bağlı kalmak zorunda olmasaydık, oyundaki hikaye gayet güzeldi. Oyunun arayüzüne bakacak olursak, “mavi renk aşırıya kaçmış” yorumunu rahatlıkla yapabiliriz. Zırhlar olmasaydı oyunun menüsü tamamen mavi kalırmış. Göze çok hitap etmiyor açıkçası… Diğer yandan oyunun atmosferi rahat. Boğuk yollardan çok geçmiyoruz. Çevre çok hoş. Küçük bir ekrana sıkışıp kalmıyorsunuz. Müzik ve ses efektlerine gelince, müzikler daha iyi seçilebilirmiş. Konuşmalarda çok büyük bir sıkıntı yok, fakat oyunun arayüzü Türkçe veya başka bir dilken Tony’nin İngilizce konuşması insana tuhaf geliyor. Tabii, adam haklarken çıkan sesler yerine oturuyor. Robotları havaya uçururken, bunu yaptığınızı hissedebiliyorsunuz. Kelimenin tam anlamıyla “Yok Ettim” diyebiliyorsunuz. Tasarımı puanla deseler 10 üstünden 7 verebiliriz. Dediğim gibi, dikensiz gül olmaz…

 

Oyun Performansı

 

Oyunu yaparken kullanılan motora sanırım çok özen gösterilmemiş. Oyun gayet akıcı, ona bir şey demiyorum. ama arada “bu kadarda olmaz” dediğimiz yerler oluyor. 2 kamyonun arasından geçerken yada duvarların arasından uçarken telefonu milimlik oynatmak çarpmamıza sebep olurken, telefonu 180 derece çevirirken zor algılayabiliyor. Sensörler zayıf kalmış. Ayrıca işlemcisi çok kullanışlı olmayan telefonlarda oyunu açabilmek adeta işkence olabiliyor. Elimdeki cihazda bile reklamlar yüzünden oyuna girerken sorun yaşayabiliyorum. Abuk subuk yerlerde Facebook’ta veya Twitter’da paylaşımda bulunmak istiyor. Örneğin patron devirdiğinizde. Bu panellerin açılmasını bekliyoruz, bekliyoruz, bekliyoruz… Tabii oyun da aksıyor. Oyunun performansı beklenenden düşük olduğu rahatlıkla söylenebiliyor. Ama reklamları ve sensördeki hasarları çıkarırsak göze çok sorun batmıyor. Oyunun Türkçe olması baştan artı kazandırıyor zaten. Oyun aşırı zor değil ve zevkli. Yediden Yetmişe herkese hitap eden bir içeriğe sahip. Oynanabilir bir oyun ve zaman geçirmek için ideal.

 

Metehan ÖZTÜRK

@OZTURK_Metehan

Categories